Samiska besvärjelser i bibliofilutgåva

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SAMISKA BESVÄRJELSER I BIBLIOFILUTGÅVA. JOHANSSON, JON / LINDSKOUG, OSSIAN (utg.). Lappmannen Jon Johanssons signerier och be3svärjelser. Svartkonst från Lappland. Utgiven av Ossian Lindskoug. Malmö, Förlag Maiandr, 1917.
4:o. 314 x 243 mm. 87 s. Illustrerad. Linneband med ryggtiteletikett av grönt skinn och medbundet omslag. Dedikation till från förläggaren till statsrådet Värner Rydén på försättsbladet, den sistämndes exlibris på främre pärmens insida.

Bibliofilupplaga på bättre papper, tryckt i 25 numrerade exemplar, varav detta är nummer 2.

Proveniens: Sten Ringselle (1949-2017), svensk antikvariatsbokhandlare som 1992 startade Antiquaria i Göteborg.

Se text!

522050

2018-02-25