Carl Köhler
Klubbat för:
2 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
CARL KÖHLER (1919-2006): "Edith Piafs sista föreställning II", signerad och daterad C.Köhler -83, collage/blandteknik, ca 34,5x23,5 cm,
Läs mer
Historik:
Édith Piaf, född Édith Giovanna Gassion (1915 Paris-1963 i Plascassier), var en fransk sångerska.
Hon fick stora framgångar med sånger som La vie en rose (1946), Milord (1959) och Non, je ne regrette rien (1960).
522068
2018-03-17