Jan Olis oljemålning

 Jan Olis oljemålning
 Jan Olis oljemålning
 Jan Olis oljemålning
 Jan Olis oljemålning

Klubbat för:

18 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

JAN OLIS (c.1610-1676) tillskriven: Rökande soldat, olja på pannå, oval 23,5 x 18 cm

PROVENIENS: Rapps Konsthandel, Stockholm därefter vidare i arv till nuvarande ägare

Enligt brev från Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie i Haag den 22 april 1949 har målningen sålts på auktion i Berlin den 10 juni 1942 såsom "nr 39. W Duyster"

retuscher

522088

2018-03-12