2 minnesalbum 1800-tal
Klubbat för:
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SOUVENIRALBUM (2). 1800-talets andra hälft, 2 album i form av askar i skinn med guld- och blindpressad dekor på pärmar och ryggar, titel på främre pärmar "Souvenir", en grön och en i brunt skinn. Mått ca 100x145 mm.
Innehåller lösa blad med verser och sentenser, hårarbeten samt några teckningar, 1 akvarell (bl.a. en enl. uppgift av Louise Mörner (1830-1893) på baksidan) andra namn som nämns är Gyllenkrok, Koskull och Horn.
Enligt anteckning i bläck på insidan har ett av albumen tillhört fröken Mendez (1815-1911) från Bornholm, det andra med namnteckning Betty Gyllenkrok, daterad 1837. 2 album.
Proveniens: Sten Ringselle (1949-2017), svensk antikvariatsbokhandlare som 1992 startade Antiquaria i Göteborg.
Något nötta
522137
2018-02-27