Soveniralbum i rött skinnband sent 1800-tal
Klubbat för:
1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SOUVENIRALBUM - BAND. 1800-talets andra hälft.
Rött samtida rikt dekorerat skinnband, inre denteller, rygg med breda upphöjda bind, helt guldsnitt. Mått ca 205x140 mm.
Innehåller blad med verser på svenska, tyska, franska och engelska, 9 akvareller och några inklistrade gravyrer, flera blanka blad.
Proveniens: Sten Ringselle (1949-2017), svensk antikvariatsbokhandlare som 1992 startade Antiquaria i Göteborg.
Delvis nött band, skrapskada på pärmen, spricka i inre falsar, namnteckning på försättsbladet, något fläckad.
522194
2018-02-27