Samlingsask i bokform, ca 1804-38

Klubbat för:

1 300 SEK

Utropspris

1 500 SEK

SOUVENIRALBUM - BAND. 1800-tal. "Denckmal der Freundschaft" (titel på ryggen). Samlingsask i bokform av rött skinn (saffian), pärmbordure, guldornerad rygg, titelfält i grönt skinn. Innehåller 51 minnesblad med verser och sentenser, mest på tyska (bl.a. undertecknade Zander), akvareller, broderier, hårarbeten m.m.
Samlade av J. G. Kayser, tobaksfabrikör i Norrköping och Algutsboda. Rekommendationsbrev från Frans Suell, daterat Malmö 16 sept. 1816, medföljer.

Proveniens: Sten Ringselle (1949-2017), svensk antikvariatsbokhandlare som 1992 startade Antiquaria i Göteborg.

Bandet/ ask något nött, sliten rygg, något blekt, några fläckar och småskador.

522197

2018-02-27