3 vol bl.a. minnesalbum
Klubbat för:
650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MINNESALBUM, HANDSKRIFTER (3). Minnesalbum med verser och sentenser, 1800-talets första hälft. Liten tvär-4:o (ca 650x200 mm).
Samtida brunt skinnband med pärmbordure i guld, monogram i guld C. L. på främre pärm och 1819 på bakre, rikt guldornerad rygg i rött skinn. Halva boken med blanka blad.
Samt 2 handskrivna böcker: "Samlingar i allehanda ämnen af Marg. Gust. Eichhorn", ca 230 handskrivna sidor i liten 8vo. 1800-tal.
Avskrift "Förnöielighetz konsten fordom af... Edmund Bunian... 1721". Ca 270 handskrivna sidor i liten 8vo. 1800-tal. Samtida hfrbd respektive samtida skinnband.
3 vol.
Proveniens: Sten Ringselle (1949-2017), svensk antikvariatsbokhandlare som 1992 startade Antiquaria i Göteborg.
Något nötta band, skeva pärmar på minnesalbumet, fläckar. Namnteckningar på pärmars insida och försättblad.
522202
2018-02-27