Resekoffert märkt Sven Hedin
Klubbat för:
2 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
RESEKOFFERT, 1900-talets början, furu, inredning av trä och papp, ovansida märkt Sven Hedin Stockholm, sidostycken märkta Horner, på lockets insida samtida inventarielista, höjd ca 60, 45x75 cm
Proveniens: Enligt uppgift inhandlad från Sven Hedins dödsbo.
Ett beslag lossat, inredningens sadelgjord lossad, slitage, nyckel saknas
522210
2018-02-23