Medeltida föremål

Medeltida föremål
Medeltida föremål
Medeltida föremål
Medeltida föremål
Medeltida föremål
Medeltida föremål
Medeltida föremål
Medeltida föremål
Medeltida föremål
Medeltida föremål

Klubbat för:

3 200 SEK

Utropspris

3 000 SEK

MEDELTIDA FÖREMÅL, 4 dlr, bestående av: sigillstamp (1200/1300-tal), avbildar fabeldjuret mantikora, brons, hittat i Essex, England, höjd ca 1,5 cm (avtryck medföljer), pilgrimsmärke i form av mussla, (1400-tal), brons, höjd ca 1,5 cm, sigill (1300-tal) vax, Tyskland, biskopssigill med familjevapen avbildat, höjd ca 8 cm, sigill (1400-tal) lack uppsatt på papper, höjd ca 7 cm

Stampen samt pilgrimsmärket är jordfynd, sigillen med nagg och slitage.

522268

2018-02-23