Biblioteksur John Ellicott
Klubbat för:
150 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
JOHN ELLICOTT (hovurmakare i London 1706-1772), biblioteksur, Georg III, försilvrad urtavla graverad John Ellicott London, omgiven av valnötsfanér, graverat bakstycke i mässing med akantus samt signerad J:n Ellicott London, svärtat fodral i trä med delvis brännförgyllda monteringar i mässing, spindelgång, datum, repetition, kvartsslag och spelverk med åtta klangskålar samt en stor klangskål, dragnyckel och nyckel medföljer, höjd 55, 34 x 21 cm
Slitage, främre glaset trasigt. Ej fungerande.
522299
2018-03-12