3 vol konstlitteratur bl.a. Martin Sergel

Klubbat för:

1 400 SEK

Schätzwert

1 500 SEK

Beschreibung

MARTIN M.FL. (3). Bl.a. ELIAS MARTIN. Akvareller och handteckningar av Elias Martin. Katalog G. Jungmarker. Utg. J. Kroon. Malmö 1943. (Nationalmusei handteckningssamling III).
Stor folio (56x52 cm). Inklistrade färgplanscher under passepartout o.a. illustrationer.
Brunt skinnband, guldornerad rygg. Tryckt i 400 nr. ex.,
Kunglig prakt från barock och rokoko. Teckningar till beställningar för det svenska hovet. Red. C. Hernmarck - R. Strandberg. Malmö 1948.
Folio. Delvis inklistrade färgplanscher o.a. ill. Brunt hfrbd. (Ur Nationalmusei handteckningssamling. V.) Tryckt i 300 nr. ex.
SERGEL. Teckningar av Johan Tobias Sergel. Ett urval reproduktioner i färgfaksiml, tontryck och svarttryck. Förord E. Wettergren. Inl. O. Antonsson. Beskrivande katalog G. Jungmarker. Utg. J. Kroon. Malmö 1945. Folio. Inklistrade planscher under passepartout o.a. ill. (Ur Nationalmusei handteckningssamling. IV.) Uppl. tr. i 200 nr. ex., detta nr 11.
3 vol.

Zustandsbeschreibung

Nötta band, några skador

522358

2018-02-23