Severin Nilson oljemålning

Severin Nilson oljemålning
Severin Nilson oljemålning
Severin Nilson oljemålning
Severin Nilson oljemålning
Severin Nilson oljemålning
Severin Nilson oljemålning
Severin Nilson oljemålning
Severin Nilson oljemålning
Severin Nilson oljemålning
Severin Nilson oljemålning
Severin Nilson oljemålning
Severin Nilson oljemålning

Klubbat för:

21 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

SEVERIN NILSON (1846-1918): Villa Adolfsberg, Stockholm, signerad och daterad S.N 1878, olja på duk, 40,5 x 61 cm

Villa Adolfsberg ligger vackert belägen i Marieberg i Stockholm, med utsikt över Mälarens vatten. Villan uppfördes i klassisk italiensk stil 1851 som sommarbostad åt Stockholms Dagblads grundare, redaktör Jonas Adolf Walldén. Runt fastigheten anlades en större park. Villan låg vid denna tid ute på landet.1876 överläts villan till källarmästaren på Operakällaren Bengt Helin Carlsson (1839-1891). Han genomförde en mycket påkostad invändig renovering, bland annat med målningar och dekorationselement från Gustav III:s operahus.

Severin Nilson har i den aktuella målningen fångat idyllen vid Villa Adolfsberg en sommardag.

522402

2018-03-12