Kandelabrar parisarbeten i empire

Klubbat för:

39 000 SEK

Utropspris

40 000 SEK

KANDELABRAR, ett par, parisarbeten i empire, för tre ljus vardera, brännförgylld och mörkpatinerad brons, rund pelarformad bas med centralt placerad reliefdekor av stegrande lejon kring blomsterurna, stående karyatider med klassicerande dekorelement, bladhölstrade ljusarmar samt krönande urna, höjd 55,5 cm

LITTERATUR: Christian Laine, red.: De Kungliga Slotten, Rosendals slott, Stockholm 2003, jämför snarlika kandelabrar av stockholmstillverkning i stora förstugan på Rosendals slott sidan 155

Den stockholmstillverkade varianten av denna kandelabermodell förekommer i samlingarna på de kungliga slotten i Sverige, där tillverkningen brukar attribueras till Reinhold Fredrik Lindroths verkstad. Förlagan är tillverkad i Paris och har den typiska mörkpatinerade basen och den krönande urnan, som särskiljer de två tillverkningsstäderna.

Slitage, smärre dekorkompletteringar, lagningar och ställvisa retuscher

522434

2018-03-12