12 teckningar och akvareller, Wilson, Julin m fl

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

AKVARELLER, mm: Nils Anderson, Man i hembygdsdräkt, signerad N Anderson, akvarell, 25x17 cm,
Marie Wilson, Mor med litet barn och hund, signerad MW, akvarell, 12x9 cm,
Marie Wilson, Herre med stor hund, akvarell, 15x10 cm,
Marie Wilson, Man med åsna, signerad och daterad 1880, akvarell, 14x8 cm,
J M Wetterbergh, interiör med sällskap, akvarell, 8x11 cm,
Oidentifierad konstnär, Frascatana, akvarell, 25x19 cm,
Interiör med man och kvinna, akvarell, 25x20 cm
JF Julin, Träd, blyerts, 16x14 cm,
Porträtt av man, signerad PB 1862, akvarell, 8x4 cm +
blyertsskisser med olika ansikten
blyertsskiss, landskap, 5x9 cm

enstaka blad dubbelsidiga

Proveniens: Conte Giuseppe Bramer de Saint-Simon, Tysklands ambassadör i Italien, dog i Florens 1873

fläckar, revor, enstaka blad dubbelsidiga

522511

2018-03-02