Målkärl, Lars Björn, Norrköping 1724

Klubbat för:

4 400 SEK

Utropspris

4 000 SEK

LARS BJÖRN (mästare i Norrköping 1721-1728/31), målkärl motsvarande stop, barock, tenn, trestämplat LB Norrköping 1724, smalkonisk, slät, överfalsat lock, bandhänkel, uppsvängt tumgrepp, höjd 25,5 cm

Slitage, locket med smärre bristning

522536

2018-02-25