Smörask och kniv porfyr 1800-tal
Klubbat för:
18 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
SMÖRASK med LOCK, Karl Johan, 1800-talets första hälft, Orrloksporfyr, rund form med band, locket med vridna fasetter, knopp i form av pinjekotte i brännförgylld mässing, höjd 10,5, diameter 12,5 cm
SMÖRKNIV, 1800-talets slut, skaft i Blybergsporfyr, bladet märkt L.F. Ståhlberg & Co Eskilstuna, längd 21,5 cm
Obetydlig nagg, locket ej ursprungligen tillhörande, knivens skaft med lagning
522596
2018-02-24