Svenska bokägare, 6 vol.
Klubbat för:
2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SVENSKA BOKÄGARE (6). CARLANDER, CARL MAGNUS. Svenska bibliotek och exlibris. Andra omarbetade och tillökade upplagan. I-IV:1-2. Stockholm, Förlagsaktiebolaget Iduna, 1904.
Stor 8:o. 245 x 175 mm. Planscher och andra exlibrisillustrationer.
Röda halvfranska band med guldornerade ryggar med 5 upphöjda bind, marmorerade pärmpapper, övre guldsnitt och medbundna omslag (N. Bernh. Andersson). Mindre slitage. Evert Strokirks exlibris. 6 volymer.
Almquist 2613. Första upplagan utkom 1889-94. Arbetet beskriver offentliga bibliotek, lånebibliotek och privata boksamlingar i Sverige från medeltid till 1900, samt avslutas med en förteckning över svenska bokbindare genom tiderna. I verket återfinns också många biografiska uppgifter rörande bibliotekarier, boksamlare och bokbindare.
Proveniens: Sten Ringselle (1949-2017), svensk antikvariatsbokhandlare som 1992 startade Antiquaria i Göteborg.
Se text!
522657
2018-02-27