Ljuskrona sengustavianskt stockholmsarbete
Klubbat för:
20 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
LJUSKRONA, sengustavianskt stockholmsarbete, för fyra ljus, delvis brännförgylld stomme i mässing, behängd med fasettslipade prismor i form av droppar, ovaler och piggar, krönt av plym, övre kjol, kronringen med dekor av maskaroner och kulor, ljusarmar i form av siffran fem, korgbotten, sparljus, avslutande pinjekotte, lösa manschetter, höjd 94,5 cm
Smärre kompletteringar och nagg, senare manschetter
522885
2018-03-12