Ljuskrona sengustavianskt stockholmsarbete

Klubbat för:

20 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

LJUSKRONA, sengustavianskt stockholmsarbete, för fyra ljus, delvis brännförgylld stomme i mässing, behängd med fasettslipade prismor i form av droppar, ovaler och piggar, krönt av plym, övre kjol, kronringen med dekor av maskaroner och kulor, ljusarmar i form av siffran fem, korgbotten, sparljus, avslutande pinjekotte, lösa manschetter, höjd 94,5 cm

Smärre kompletteringar och nagg, senare manschetter

522885

2018-03-12