Cylinderspeldosa med klockspel
Klubbat för:
26 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
MERMOD FRERES CYLINDERSPELDOSA MED KLOCKSPEL, Schweiz 1800-talets slut, för 8 melodier, sex klockor och trumma, kastanjet, fodral med intarsiadekor på locker, målat fodral, invändig litograferad melodiförteckning, höjd ca 28, 69x34 cm
Fodralet med slitage. nyckel till fodralet saknas, lås till sidifack saknas, lädan med bottensprickor
523024
2018-03-02