Skåp 1700-tal

Skåp 1700-tal
Skåp 1700-tal
Skåp 1700-tal
Skåp 1700-tal
Skåp 1700-tal
Skåp 1700-tal
Skåp 1700-tal
Skåp 1700-tal
Skåp 1700-tal
Skåp 1700-tal
Skåp 1700-tal
Skåp 1700-tal
Skåp 1700-tal
Skåp 1700-tal

Klubbat för:

12 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

SKÅP, senbarock, 1700-tal, troligen Tyskland/Danmark, tvådelat, valnöt och alm, med inredning bakom skrivklaff, delvis förgyllda kantlister, välvt, svagt utskjutande krön, underdel med välvd front och tre lådor, blindträ i ek och furu, höjd ca 242, bredd ca 132, djup ca 63 cm

Proveniens: Släkten von Schantz, Kalmar.
Ett likadant skåp finns på Kalmar slott.

Lättare bruksslitage

523041

2018-02-27