Konsolbord sengustavianskt av Jonas Frisk
Klubbat för:
32 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
JONAS FRISK (spegelfabrikör i Stockholm 1805-1824), konsolbord, sengustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor och pastellage, sargornament i bly, förgyllt med polerat guld och slagmetall samt mörkpatinerat, sargen med akantusbård och palmetter, vridna avsmalnande ben med à la greque, överkragning och klot, skiva av kolmårdsmarmor, sockel målad i kolmårdsmarmorimitation, höjd 81, 95,5 x 46 cm
LITTERATUR: Karl Johan - Konst, inredningar och teknik i empirens Sverige, Stockholm 1991, sidan 113ff, jämför snarlika konsolbord av Frisk sidan 123
Smärre lagningar och retuscher, skivan med mindre infälld del
523139
2018-03-12