Enskildas bibliotek i trevliga band, 9 vol.

Klubbat för:

4 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

ENSKILDAS BIBLIOTEK I TREVLIGA BAND (9). Förteckning öfver större delen af framlidne professoren m. m. E. V. Montans bibliotek. (Auktionskatalog). Stockholm, 1912. Nött rött halvfranskt band med Carl Piltz pärmexlibris och Eric Österlunds exlibris. Anteckningar med blyerts. Nummer 5 av 20 exemplar tryckta på tjockare papper.
LUNDSTEDT, BERNHARD. Catalogue de la bibliothèque de Finspong. Katalog öfver Finspongs bibliotek. Stockholm, 1883. Rött halvfranskt band, rikt guldornerat, helt guldsnitt. Mariestads Stadsbiblioteks etikett och stämplar, Axel och Marianne Ekmans exlibris.
BRING, SAMUEL EBBE. C. G. Warmholtz´ och Louis De Geers bibliotek på Christineholm. Uppsala, 1941. Halvpergamentband med ryggtiteletikett av rött skinn, marmorerade pärmpapper, rött övre snitt och medbundet omslag. Stig Enhörnings exlibris.
LILLJEBJÖRN, ERIK GUSTAF. Katalog öfver Leufsta bruks gamla fideikommissbibliotek. Nominalkatalog upprättad år 1907. Uppsala, 1907. Välbevarat stänkdekorerat och guldornerat helskinnband med röda titeletiketter. Karl Hedboms exlibris med handskriven nateckning, "Gåfva af Carl de Geer". Nummer 10 av en begränsad upplaga.
Katalog över Nils Gyldenstolpes bibliotek. Stockholm, 1884.
Professor P. D. Holms boksamling. Stockholm, 1904.
Förteckning öfver C. A. Ossbahrs boksamling i svensk topografi, historia och biografi. Stockholm, 1905. (2 exemplar).
Sten Westerbergs bibliotek på Beatelund. 1-5 + prislistor.

Inalles 9 volymer. Ej i detalj kollationerade.

Proveniens: Sten Ringselle (1949-2017), svensk antikvariatsbokhandlare som 1992 startade Antiquaria i Göteborg.

Se text

523148

2018-02-28