Vrakfynd Jutholmsvraket

Vrakfynd Jutholmsvraket
Vrakfynd Jutholmsvraket
Vrakfynd Jutholmsvraket
Vrakfynd Jutholmsvraket
Vrakfynd Jutholmsvraket
Vrakfynd Jutholmsvraket
Vrakfynd Jutholmsvraket
Vrakfynd Jutholmsvraket
Vrakfynd Jutholmsvraket
Vrakfynd Jutholmsvraket
Vrakfynd Jutholmsvraket
Vrakfynd Jutholmsvraket

Klubbat för:

1 200 SEK

Utropspris

1 500 SEK

VRAKFYND, 8 delar, bestående av kritpipa, medicinflaska, skosulor, kulor samt en flaskkork, flaskans höjd ca 7 cm

Proveniens: Enligt uppgift från Jutholmsvraket, ett handelsfartyg från 1680-talet, påträffat invid ön Jutholmen utanför Dalarö, 1965.

Jutholmsvraket räknas som en fornlämning och omfattas av Kulturmiljölag (1988:950), 2 kap. 1 §, vilket innebär att (2 kap. 6 §) "Det är förbjudet att utan tillstånd enligt detta kapitel rubba, ta bort, gräva ut, täcka över eller genom bebyggelse, plantering eller på annat sätt ändra eller skada en fornlämning. Lag (2013:548)."
Inlämnaren fick dock, enligt skriftlig uppgift utfärdad den 8 juli 1965, tillstånd av Riksantikvarieämbetet genom Sjöhistoriska museet att undersöka vraket. Enligt samma skrift har även full dispositionsrätt över föremålen erhållits.

Samtliga delar trasiga och skadade

523269

2018-03-06