Taburetter sengustavianska Ephraim Ståhl
Klubbat för:
15 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
EPHRAIM STÅHL (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21, kunglig hovstolmakare 1800-1809) tillskrivna, ett par taburetter, sengustavianska stockholmsarbeten, träskuren dekor, sarger med bandfläta, hörnfleuronger, avsmalnande bladhölstrade och kannelerade ben, krönta med lotuskapitäl, avslutande bladdekor, bemålade i vitt, sitthöjd 42 cm
LITTERATUR: Torsten Sylvén: Stolens Guldålder, stolar & stolmakare i Sverige 1650 - 1850, Stockholm 2003, sidan 222, jämför stol signerad av Ephraim Ståhl
Smärre slitage, kompletterade fotavslut
523385
2018-03-12