Taburetter sengustavianska Ephraim Ståhl

Klubbat för:

15 500 SEK

Schätzwert

20 000 SEK

Beschreibung

EPHRAIM STÅHL (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21, kunglig hovstolmakare 1800-1809) tillskrivna, ett par taburetter, sengustavianska stockholmsarbeten, träskuren dekor, sarger med bandfläta, hörnfleuronger, avsmalnande bladhölstrade och kannelerade ben, krönta med lotuskapitäl, avslutande bladdekor, bemålade i vitt, sitthöjd 42 cm

LITTERATUR: Torsten Sylvén: Stolens Guldålder, stolar & stolmakare i Sverige 1650 - 1850, Stockholm 2003, sidan 222, jämför stol signerad av Ephraim Ståhl

Zustandsbeschreibung

Smärre slitage, kompletterade fotavslut

523385

2018-03-12