Konsolbord sengustavianskt Jonas Frisk
Klubbat för:
28 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
JONAS FRISK (spegelfabrikör i Stockholm 1805-1824), konsolbord, sengustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor och pastellage, sargornament i bly, förgyllt med polerat guld och slagmetall samt mörkpatinerat, sargen med akantusbård och palmetter, vridna avsmalnande ben med à la greque, överkragning och klot, träskiva målad i carraramarmor imitation, sockel målad i porfyrrimitation, höjd 81,5, 74,5 x 32,5 cm
LITTERATUR: Karl Johan - Konst, inredningar och teknik i empirens Sverige, Stockholm 1991, sidan 113ff, jämför snarlika konsolbord av Frisk sidan 123
Smärre slitage och torrsprickor
523388
2018-03-12