Fåtöljer rokoko Francois Reutzes art

Klubbat för:

36 000 SEK

Utropspris

40 000 SEK

FÅTÖLJER, ett par, rokoko, sannolikt parisarbeten, Francois Reutzes art, träskuren dekor i rödbok, konturerad ryggbricka krönt av blomsterkvistar, utsvängda volutformade armlän, svängda sarger och ben med blomdekorer, volutformade fotavslut, bemålade i pärlgrått, sitthöjd 40 cm

LITTERATUR: Torsten Sylvén: Stolens Guldålder, stolar & stolmakare i Sverige 1650 - 1850, Stockholm 2003, sidan 183ff, fåtöljer signerade av Francois Reutze

Francois Reutze, fransk stolmakare och blev mästare 1743, levererade sittmöbler till det svenska hovet under 1700-talets mitt. Reutzes vackert skulpterade dekorer blev förebilder för svenska stolmakare.

Smärre lagningar och torrsprickor

523393

2018-03-12