Fåtöljer rokoko Francois Reutzes art
Klubbat för:
36 000 SEK
Utropspris
40 000 SEK
FÅTÖLJER, ett par, rokoko, sannolikt parisarbeten, Francois Reutzes art, träskuren dekor i rödbok, konturerad ryggbricka krönt av blomsterkvistar, utsvängda volutformade armlän, svängda sarger och ben med blomdekorer, volutformade fotavslut, bemålade i pärlgrått, sitthöjd 40 cm
LITTERATUR: Torsten Sylvén: Stolens Guldålder, stolar & stolmakare i Sverige 1650 - 1850, Stockholm 2003, sidan 183ff, fåtöljer signerade av Francois Reutze
Francois Reutze, fransk stolmakare och blev mästare 1743, levererade sittmöbler till det svenska hovet under 1700-talets mitt. Reutzes vackert skulpterade dekorer blev förebilder för svenska stolmakare.
Smärre lagningar och torrsprickor
523393
2018-03-12