Carl Fredrich Brander porträtt WestmanBlom collier

Klubbat för:

44 000 SEK

Utropspris

35 000 SEK

CARL FREDRICH BRANDER (1705-1779) tillskrivna: Porträtt föreställande "Bryggaren och Handelsmannen uti Stockholm Herr Johan Westman född d 14 januari 1727 avtagen åhr 1771" och porträtt av "Bryggaren och Handelsmannens Herr Johan Westmans kära maka Fru Anna Elisabet Blom född d 28 jan 1739 avtagen åhr 1771", båda porträtten är målade 1771, olja på duk, vardera 71 x 56 cm

Registrerade i Svenska Porträttarkivet, SPA 1925:1033 & 1925:1034

Ramarna är högklassiga arbeten i rokoko, träskuren dekor, förgyllda med polerat guld och slagmetall, hörnornament av rocailler och blomsterfestonger, ramen med dekor à la chinoise.

PÄRLCOLLIER med flodpärlor och senare omträtt med mellanliggande små pärlor, lås i silver med rosenslipad pastesten från 1700-talets senare del, längd 39 cm.
På porträttet bär Anna Elisabet Westman ett pärlhalsband och detta halsband är sannolikt samma som ovan. Pärlcollieret har ärvts från Anna Margareta Westman (1760-1826), gift med Göran Schröderheim, till deras andra dotter Anna Margareta, gift med Vilhelm Mauritz von Post, vidare i arv till deras dotter Gustava, som testamenterade halsbandet till Anna Westman (1861-1952) och vidare i arv till Elisabet Falkenberg (1889-1979), därefter i arv till Anna Wretstrand (1926-2017).

PROVENIENS: Johan Westman (1727-1808) gift med Anna Elisabet Blom (1739-1799), vidare i arv till dottern Anna Margareta Westman (1760-1826) gift med Göran Schröderheim (1750-1815),
vidare i arv till sonen Göran Schröderheim (1786-1862) gift med Anna Charlotta Westman (1791-1877),
vidare i arv till sonen Johan Schröderheim (1826-1921) gift med Hedvig Jennings (1836-1916),
vidare i arv till Anna Schröderheim (1861-1952) gift Westman,
vidare till dottern Elisabet Westman, gift Falkenberg (1889-1979),
vidare i arv till Anna Schröderheim, gift Wretstrand (1926-2017), vidare i arv till Annas barn.

LITTERATUR
Elisabet Falkenberg, Schröderheims - tolv kapitel om en stockholmsfamilj, Stockholm 1955.
Porträtten har funnits i Skånella prästgård i Uppland och finns omnämnda på sidan 9. Pärlcolliert finns omnämnt på sidan 77.
Hedvig Eleonora Församlingsblad, årgång 44, nr 3 1976. I artikeln om Elisabet Falkenberg på sidan 5 finns ett fotografi från hennes lägenhet på Artillerigatan och på väggen hänger porträttet av Anna Elisabet Blom, gift Westman.

Dukarna kantförstärkta, krackeleringar, ramarna med obetydliga dekorskador, pärlor med sprickbildningar och skador, några extra pärlor medföljer

523527

2018-03-12