Helmer Osslund oljemålning
Klubbat för:
20 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
HELMER OSSLUND (1866-1938): Solnedgång, Akkajaure, Stora Sjöfallet, signerad Helmer Osslund, olja på smörpapper lagd på pannå, 23 x 23 cm
Utförd omkring 1905-10
PROVENIENS: Banktjänsteman Erik Hellström, Stockholm
LITTERATUR: Konst i Svenska Hem, vol. 4, 1943 under samling 305: "Banktjänsteman Erik Hellström, Bergsgatan 16, Stockholm", upptagen sid 210 "Osslund, H. Höst vid Sjöfallet [1905-10])"
Det var först 1905 Osslund besökte Lappland där han greps av den förtätade ödesmarksstämningen. Den dekorativa ytkompositionen renodlas alltmer. Mer än tidigare börjar han dikta i färg och hans expressiva måleri från denna tid ligger modernismen nära. Samma år höll Osslund sin debututställning i Sundsvall, Han träffade där Leander Engström för vilkens konstnärliga utveckling han fick en anförande betydelse. 1907 fick den unge Engström följa med Osslund på en målartur i lappmarken. Paul Gauguin, hos vilken Osslund som ende svensk hade studerat för i Paris och vars symbolistiskt samlade syn på färg och form han tillgodogjorde sig, hade lärt honom att måla på smörpapper, vilket var billigare och lättare att hantera än vanlig målarduk när han var på vandring.
Stora Sjöfallets nationalpark (Stuor Muorkke på lulesamiska) är en nationalpark i Gällivare och Jokkmokks kommuner i Lappland. Parken gränsar i väster mot Sareks nationalpark och i öster mot naturreservatet Sjaunja. I väster ligger det stora Akkamassivet och i norr den långa bergssträckningen Kallatjåkko som gränsar till Teusadalen. Den reglerade sjön Akkajaure sträcker sig genom större delen av området. Vattenfallet Stora sjöfallet, som en gång ansågs vara ett av de mest magnifika i Europa, men som idag bara undantagsvis har ett någorlunda högt vattenflöde, ligger nära Vietas nedanför Akkajaures utlopp i söder och var det huvudsakliga skälet till att området avsattes som nationalpark 1909.
Fotografiet visar vy mot sjön Akkajaure, Stora sjöfallet
523537
2018-03-12