Pehr Gabriel Wickenberg oljemålning

Klubbat för:

15 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

PEHR GABRIEL WICKENBERG (1812-1846):
"En gammal fiskare med sina ungar, som fiska genom ett hål i isen", signerad och daterad Wickenberg 1839, olja på duk, 83 x 118 cm.
A tergo intygad av Gustaf Jaensson (1891-1981), Chefskonservator på Nationalmuseum från 1921

PROVENIENS: Bankir Hottinger, Paris

LITTERATUR: J. Kruse: Petter Gabriel Wickenberg (1812-1846). Ett Konstnärsporträtt, 1901, s. 53

Utförd under Wickenbergs vistelse i Paris 1838-42. Redan 1838 vann han en guldmedalj på salongen för sin tavla "Nordiskt vinterlandskap". Följande år gjorde hans tavla "En gammal fiskare med sina ungar, som fiska genom ett hål i isen", även känd som "Vinterfiske" stormande succé på salongen. Bankir Hottinger inköpte målningen för 2000 francs och konstnären fick hederslegionens stjärna. Tavlans stora popularitet medförde att Wickenberg utförde några mindre varianter av målningen på beställning (Kruse, op. cit.). Han blev samma år agrée vid Konstakademien. 1842 tilldelades han Vasaorden och Hederslegionens kors och utnämndes till ledamot vid Konstakademien. Efter dessa framgångar insjuknade Wickenberg dock snart i tuberkulos. Vintern 1843-44 uppehöll han sig i Pau, för att kurera sig, men förgäves, och 1846 avled han där, bara 34 år gammal.

Enligt Wickenbergs verkförteckning vilken förvaras i Kungliga Biblioteket var hans egen titel på målningen "En gammal fiskare med sina ungar, som fiska genom ett hål i isen". Kruse, op. cit., anser målningen vara ett mästerverk och citerar en fransk tidning som i samband med att den ställdes ut på salongen benämnde den "ravissante composition tout naive et réussie". Målningen framhävs också av den franska konstkritikern Julies Janin i hans beskrivning av Wickenbergs konstnärsskap:

"M. Wickenberg est un grand maître dans l´art d´être simple et vrai, il y a dans ses compositions une tristesse profonde et bien sentie, il aime la Hollande, mais il la voit toujours, non pas comme tant de peintres Hollandais, dans la joie des cabarets ou des Kermesses, dans la fumée du tabac et dans l´ivresse de la bière, il la voit sous côté sérieux et calme. On se rappelera longtemps ce Pêcheur de l´an passé. Des pareils artistes qui ne flattent rien, pas même la nature, sont bien rares et bien difficiles à rencontrer."

Flera pentimenti, d.v.s. förändringar utförda av konstnären under arbetets gång, är synliga, de mest noterbara är positioneringen av ynglingen och båten.

Wickenberg var den ledande konstnären i Sverige vid denna tid. Hans alltför tidiga bortgång samt det fåtal verk av hans hand som fanns att beskåda i Sverige under 1800-talet - de flesta köptes av museer och förmögna privatpersoner utomlands - medförde att hans namn och hans stora betydelse i svensk konsthistoria, till viss del föll i glömska. Wickenberg är i princip den ende svenske konstnären som under sin korta verksamhetsperiod höll sig ajour med de strömningar sinom konsten om rådde i Danmark och Nederländerna under denna tid.

523553

2018-03-12