Tvättfat från Gripsholmsservisen 1708

Klubbat för:

27 000 SEK

Utropspris

30 000 SEK

TVÄTTFAT från HEDVIG ELEONORAS GRIPSHOLMSSERVIS, tenn, stämplat Johan Johansson (mästare i Stockholm 1677-1715), graverat med Riksänkedrottningen Hedvig Eleonoras monogram HERS (Hedvig Eleonora Regina Sueciae) under kunglig krona samt på brättets undersida GRIPSHOLM 1708, 31 x 31,5 cm

PROVENIENS: Gripsholms Slott i Södermanland
LITTERATUR: Albert Löfgren: Stockholms Kanngjutareskrå, Det svenska tenngjutarehantverkets historia, del I, band II, Stockholm 1933

Tenn var en viktig del i det dukade bordets attiraljer under barocken och i Riksänkedrottning Hedvig Eleonoras hovkasseräkningar kan man se vad som beställdes och av vilken mängd. Drottningen kom att göra beställningar både från svenska och engelska kanngjutare. De svenska kom till stora delar att tillverka bruksföremålen som ett kungligt slott krävde. I boken "Stockholms Kanngjutareskrå" av Albert Löfgren står att läsa vad Hedvig Eleonora lät beställa för hovets räkning under åren mellan 1687 och 1715 från kanngjutaren Johan Johansson (mästare i Stockholm 1677-1715), bägare, 40 st., flaskor, 34 st., tvättfat, 18 st., nattpottor, 5 st., ljusstakar, 39 par, fat och tallrikar minst 50 dussin.

Slitage, smärre bristningar

523589

2018-03-12