Pojkarmborst barock daterat 1647
Klubbat för:
44 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
ARMBORST, barock, signerat och daterat DA 1647, pojkarmborst med oktagonal pipa, båge av stål, stock med graverade beninläggningar samt kolven med monogram F III (Fredrik III av Holstein-Gottorp 1597-1659), försett med ställbart snälltryck, samlingsnummer 87 & 210, längd 62 cm
PROVENIENS: Enligt märkning hertig Fredrik III av Holstein-Gottorp, armborstet skall ha kommit till Sverige med dennes dotter Hedvig Eleonora, som var gift med Karl X Gustav, och använts av såväl Karl XI som Karl XII
Christian Hammers samling, Stockholm
Envoyén Herman Lagercrantz, Wirsbo, Ramnäs socken, Västmanlands län
LITTERATUR: Albin Roosval, red.: Svenska slott och herresäten, Västmanland, Stockholm 1919-1923, sidan 45 omnämnt
Slott och herresäten i Sverige, Närke & Västmanland, Malmö 1969, sidan 423 omnämnt
Slitage, kompletteringar, kolven kortad och kolvslutets benplatta ersatt med en blyplatta
523590
2018-03-12