J.C. Berger oljemålning
Klubbat för:
28 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
JOHAN CHRISTIAN BERGER (1803-1871): Utsigt på Stockholms ström, signerad Berger Stockholm, olja på duk, 57 x 69 cm
Förgylld och bronserad originalram i senempire
Spännramen med påskrift: "Statsfruns salong t.v. om ing till Öfverhofmästaren"
Registrerad i Nationalmuseums konstnärsarkiv, D3568
PROVENIENS: Förvärvad av kung Karl XIV Johan
hans son kung Oskar I (nr 534), placerad i Karl XVI Johans f.d. matsal, nuvarande Konseljsalen på Stockholms slott
sannolikt änkedrottningen vid Oskar I:s död, då målningen inte föll på Karl XV:s arvslott
genom arv kung Oskar II (nr 461), i början på 1880-talet fanns målningen i ett tjänsterum på Arvfurstens palats
hans son kung Gustav V (nr 218), därefter utrangerad i samband med hans död 1950 (ramen och spännramen med bortskrapade inventariemärkningar)
H. Bukowskis Konsthandel, höstauktionen 1951, N:o 347, nr 5, plansch 1
Inköpt av jägmästare David Hultmark, Saltsjöbaden
LITTERATUR: Emil Hultmark: Kungl. Akademien för de fria konsternas utställningar 1794-1887, Stockholm 1935, sidan 21, nr 71
UTSTÄLLD: Konstakademien, Stockholm 1836, nr 67
Jubileumsutställning, Konstakademien, Stockholm 1935, nr 282
523593
2018-03-12