J.C. Berger oljemålning

J.C. Berger oljemålning
J.C. Berger oljemålning
J.C. Berger oljemålning
J.C. Berger oljemålning
J.C. Berger oljemålning
J.C. Berger oljemålning
J.C. Berger oljemålning
J.C. Berger oljemålning
J.C. Berger oljemålning
J.C. Berger oljemålning
J.C. Berger oljemålning
J.C. Berger oljemålning

Klubbat för:

28 000 SEK

Utropspris

30 000 SEK

JOHAN CHRISTIAN BERGER (1803-1871): Utsigt på Stockholms ström, signerad Berger Stockholm, olja på duk, 57 x 69 cm
Förgylld och bronserad originalram i senempire
Spännramen med påskrift: "Statsfruns salong t.v. om ing till Öfverhofmästaren"
Registrerad i Nationalmuseums konstnärsarkiv, D3568

PROVENIENS: Förvärvad av kung Karl XIV Johan
hans son kung Oskar I (nr 534), placerad i Karl XVI Johans f.d. matsal, nuvarande Konseljsalen på Stockholms slott
sannolikt änkedrottningen vid Oskar I:s död, då målningen inte föll på Karl XV:s arvslott
genom arv kung Oskar II (nr 461), i början på 1880-talet fanns målningen i ett tjänsterum på Arvfurstens palats
hans son kung Gustav V (nr 218), därefter utrangerad i samband med hans död 1950 (ramen och spännramen med bortskrapade inventariemärkningar)
H. Bukowskis Konsthandel, höstauktionen 1951, N:o 347, nr 5, plansch 1
Inköpt av jägmästare David Hultmark, Saltsjöbaden

LITTERATUR: Emil Hultmark: Kungl. Akademien för de fria konsternas utställningar 1794-1887, Stockholm 1935, sidan 21, nr 71

UTSTÄLLD: Konstakademien, Stockholm 1836, nr 67
Jubileumsutställning, Konstakademien, Stockholm 1935, nr 282

523593

2018-03-12