Hugo Birger oljemålning
Klubbat för:
50 000 SEK
Utropspris
60 000 SEK
HUGO BIRGER (1854-1887): Påfågel, trast och guldfasan, signerad och daterad Hugo Birger Granada 1883, olja på duk, 47x60 cm.
PROVENIENS: Grosshandlare Bror Holmqvist, Kristianstad
Bukowski Auktioner, katalog 417, hösten 1981, katalognr 16
UTSTÄLLD: Vårutställning - Skandinaviskt måleri från 1880 och 90-talen, Åmells konsthandel, Stockholm 1990
LITTERATUR: Konst i svenska hem - målningar och skulpturer från 1800 till våra dagar, del I, tolfte delen, Göteborg 1942, omnämnd sidan 398, samling 671 (med titen: Granada)
Sixten Strömbom: Hugo Birger - en levnadsteckning, Stockholm 1947, omnämnd i verkförteckningen som nr 117
523620
2018-03-12