Jean Jacques Scherrer oljemålning
Klubbat för:
11 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
JEAN JACQUES SCHERRER (Frankrike 1855-1916): "Den sista önskan", signerad J-J Scherrer, olja på duk, 61 x 73,5 cm
Målningen föreställer en fånge som får sin sista önskan uppfylld och det är att få spela ett parti kort med sina fångvaktare innan sin straffutmätning. Målningen har kallats : "Den sista önskan".
krackelyrer, smärre ytsmuts
523641
2018-03-12