Jean Jacques Scherrer oljemålning

Klubbat för:

11 000 SEK

6 000 SEK

JEAN JACQUES SCHERRER (Frankrike 1855-1916): "Den sista önskan", signerad J-J Scherrer, olja på duk, 61 x 73,5 cm

Målningen föreställer en fånge som får sin sista önskan uppfylld och det är att få spela ett parti kort med sina fångvaktare innan sin straffutmätning. Målningen har kallats : "Den sista önskan".

krackelyrer, smärre ytsmuts

523641

2018-03-12