Trädgårdsurna Ferdinand Ring Höganäs

Såld för:

80 000 SEK

Utropspris

75 000 SEK

TRÄDGÅRDSURNA, 1800-talets tredje kvartal, modellerad av Ferdinand Ring för Höganäs fajansfabrik, stengods, bladhölstrad botten, behängd med vinlövsrankor och druvor, bladornerade hänklar, palmetter, avslutande lockknopp i form av pinjekotte, sockel med märkning i godset HÖGANÄS och PS, tredelad, höjd 155 cm

Dansken Ferdinand Edvard Ring (1829-1886) var bosatt i Sverige 1856-1869 och var anställd som modellör vid Höganäs fajansfabrik 1859-1869. Vid fabriken utförde han bland annat byggnadsornament till Marsvinsholms slott och figurskulpturer i terrakotta till fasaden på Malmö rådhus.

Nagg, smärre lagningar

523660

2018-03-12