Peter Dahl Carl Michael Bellman

Klubbat för:

20 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

PETER DAHL (född 1934): Carl Michael Bellman: Fredmans Epistlar Bokverk med text och förord av Olof Byström och Sven Delblanc. 85 färg och svart/vita litografier signerade av Peter Dahl. Bellmans handskrivna levnadsbeskrivning och 1790 års originalutgåva av Fredmans Epistlar i faksimiltryck. Verket, i två gröna portföljer, utfört 1984. Edition Galerie Aix, Stockholm.

2 blad saknas bl.a. Stolt stad, två blad ramade, kassett med fuktfläck

523777

2018-02-28