1700- och 1800-tal, parti äldre böcker, 15 vol.

Klubbat för:

2 800 SEK

Utropspris

1 500 SEK

ÄLDRE BÖCKER (15). Blandat, resor, historia, barnböcker, filiosofi m. m. 1708-1859. Bl. a. DU CERCEAU. Histoire de la dernière révolution de Perse. Paris, 1743, Aesopi Phrygis, et aliorum fabulae. Madrid, 1791, GRIMARET. Les campagnes de Charles XII. I-II. A la Haye, 1708, Samlingsband med skönlitteratur, tryckt i Åbo och Helsingfors (Andersson, O.,Skomakaren och hans fru, Helsingfors, 1848. 72 s., Forsten, Finska Kadetten, Helsingfors, 1846. 193 s., Qvanten, Emil von, Lärkan, Helsingfors, 1845. 188 s., Randelin, Wendela, Den fallna. Berättelse af Wendela, Åbo, 1848. 238 s.), verk av Kierkegaard, bl.a. Synspunkte for min forfatter-virksaomehd (1859), H. C. Andersen, Udvalgte eventyr och andra, Marin, M., Histoire de Saladin, Sulthan d*Egypte et de Syrie. Haag, 1758, Le Nouveau Testament. Mons, 1710 (84 gravyrer på 42 planscher).

Inalles 15 volymer i mycket blandat skick. Ej kollationerade, skador och andra defekter kan förekomma/förekommer.

Se text!

523837

2018-03-01