Edward Hald Orrefors vas
Klubbat för:
1 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
EDWARD HALD, pokal, Orrefors, 1920-tal, Swedish Grace, graverad dekor av kvinnor vid träd samt stiliserade växter av Ture Löfgren, signerad "Orrefors H. 314-26. TL", höjd ca 26 cm
LITTERATUR: "Glas in Schweden", s. 98 nr 103
Lock saknas
523846
2018-02-28