Edward Hald Orrefors vas

Edward Hald Orrefors vas
Edward Hald Orrefors vas
Edward Hald Orrefors vas
Edward Hald Orrefors vas
Edward Hald Orrefors vas
Edward Hald Orrefors vas

Klubbat för:

1 400 SEK

Utropspris

2 000 SEK

EDWARD HALD, pokal, Orrefors, 1920-tal, Swedish Grace, graverad dekor av kvinnor vid träd samt stiliserade växter av Ture Löfgren, signerad "Orrefors H. 314-26. TL", höjd ca 26 cm

LITTERATUR: "Glas in Schweden", s. 98 nr 103

Lock saknas

523846

2018-02-28