Ljusstakar sengustavianska stockholmsarbeten

Klubbat för:

14 500 SEK

Utropspris

18 000 SEK

LJUSSTAKAR, två snarlika, sengustavianska stockholmsarbeten, Carl Ludwig Mangeots art, matterad och polerad brännförgylld brons, foten med roulettedekor av bladstav, avsmalnande kannelerad pelare på lejontassar, urnformad ljuspipa med bladstav och godronnerad botten, lösa manschetter, undersidan med ristad märkning Prinsessan, höjd 24 respektive 24,5 cm

PROVENIENS: Ljusstakarnas märkning Prinsessan avser möjligen prinsessan Sophia Albertina (1753-1829), då mycket snarlika ljusstakar finns bevarade i hennes palats i Stockholm

LITTERATUR: Håkan Groth: Nyklassicismen i Sverige, Stockholm 1991, sidan 31 & 118, jämför ljusstakar i Divansrummet på Sophia Albretinas palats
Stockholms Auktionsverk, Klassiska, våren 2014, jämför ljusstakar och kandelabrar nr 2027 & 2028

Smärre slitage

523903

2018-03-12