Ostindiska resor 1700-talet, 2 vol.
Klubbat för:
2 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
OSTINDISKA RESOR 1700-TALET (2). EKEBERG, CARL GUSTAV. Ön Ferdinando Noronho, besökt 1760 med Svenska Ost-Indiska Compagniets skepp, Prins Fredric Adolf, beskrifven af Carl Gust. Ekeberg [extrakt ur Kungliga Svenska Vetenskaps Akademiens Handlingar för år 1761, första kvartalet]. (Stockholm, 1761).
8:o. 213 x 140 mm. S. 55-69. Utvikbar graverad karta.Tagen ur band. Sista raderna i föregående uppsats överklitrad med pappersremsa. Fuktfläck i kartans övre vänstra hörn.
OSBECK, PEHR. Anledningar til nyttig upmärksamhet under chinesiska resor, upgifne i Kongl. Vet. Academien, uti et inträdes-tal, den 25 februarii 1758. Stockholm, hos direct. Lars Salvius 1758.
8:o. 190 x 115 mm. (2), 20 s. Senare millimeterband med rygg- och pärmändar av röd marokäng, överdrag av brokigt blomstermönstrat japanskt papper. Något lagerfläckig.
Proveniens: Sten Ringselle (1949-2017), svensk antikvariatsbokhandlare som 1992 startade Antiquaria i Göteborg.
524149
2018-03-10