Fredrik Wilhelm Scholander akvarell

Klubbat för:

6 800 SEK

2 000 SEK

FREDRIK WILHELM SCHOLANDER (1816-1881): Kvinna som spinner, signerad Scholander, akvarell på papper, 27x22 cm.
Akvarellen är fäst ovanpå en blyertsteckning föreställande ett mansporträtt.

Proveniens: Conte Giuseppe Bramer de Saint-Simon, Tysklands ambassadör i Italien, dog i Florens 1873

524188

2018-03-07