Teckningar av Fredrik Westin Per Hilleström m fl

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

TECKNINGAR,
PEHR HILLESTRÖM (1733-1816) tillskriven, Figurscen vid middagsbordet (dubbelsidig), tusch på papper, 18x23,5 cm
FREDRIK WESTIN (1782-1862): Figurscen med Merkurius och Mars som kröner Karl XIV Johan, signerad Westin, blyerts på tunnt papper, rund diameter 15 cm
EMANUEL LIMNELL (1766-1861) tillskriven: Soldat och Diogenes från Sinope, tusch på papper, 24x18,5 cm

Proveniens: Conte Giuseppe Bramer de Saint-Simon, Tysklands ambassadör i Italien, dog i Florens 1873

uppfästa på papper

524203

2018-03-07