Axel Einar Hjorth sideboard
Klubbat för:
36 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
AXEL EINAR HJORTH, sideboard, 1937, Nordiska Kompaniet, fanerat i mahogny och pyramidmahogny med inläggningar i alm, benmedar, 2 dörrar med lucka mellan, nyckel saknas, brickmärkt, höjd 85, 190 x 48 cm
HISTORIK: Enligt NK-liggaren, Nordiska Kompaniets förteckning över producerade möbler, är detta sideboard en privatbeställning av en stockholmsdirektör 1937
Bruksslitage, repor, märken, vissa faneravslag, nyckel saknas
524341
2018-03-02