Axel Einar Hjorth sideboard

Axel Einar Hjorth sideboard
Axel Einar Hjorth sideboard
Axel Einar Hjorth sideboard
Axel Einar Hjorth sideboard
Axel Einar Hjorth sideboard
Axel Einar Hjorth sideboard
Axel Einar Hjorth sideboard
Axel Einar Hjorth sideboard
Axel Einar Hjorth sideboard
Axel Einar Hjorth sideboard
Axel Einar Hjorth sideboard
Axel Einar Hjorth sideboard
Axel Einar Hjorth sideboard
Axel Einar Hjorth sideboard
Axel Einar Hjorth sideboard
Axel Einar Hjorth sideboard

Klubbat för:

36 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

AXEL EINAR HJORTH, sideboard, 1937, Nordiska Kompaniet, fanerat i mahogny och pyramidmahogny med inläggningar i alm, benmedar, 2 dörrar med lucka mellan, nyckel saknas, brickmärkt, höjd 85, 190 x 48 cm

HISTORIK: Enligt NK-liggaren, Nordiska Kompaniets förteckning över producerade möbler, är detta sideboard en privatbeställning av en stockholmsdirektör 1937

Bruksslitage, repor, märken, vissa faneravslag, nyckel saknas

524341

2018-03-02