Kaffakanna silver Stockholm sengustaviansk

Klubbat för:

4 200 SEK

Utropspris

6 000 SEK

KAFFEKANNA, silver, sengustaviansk, Johan Henrik Lampa (1806-1821), Stockholm 1815, urnformad på rund fot, delvis godronnerad, välvt lock med knopp i form av en ekorre, på livet pålödda medusahuvuden, svängd hänkel och pip, höjd ca 32 cm, vikt ca 843 g

Hantag med slitage och lagning

524377

2018-03-03