Kaffakanna silver Stockholm sengustaviansk
Klubbat för:
4 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
KAFFEKANNA, silver, sengustaviansk, Johan Henrik Lampa (1806-1821), Stockholm 1815, urnformad på rund fot, delvis godronnerad, välvt lock med knopp i form av en ekorre, på livet pålödda medusahuvuden, svängd hänkel och pip, höjd ca 32 cm, vikt ca 843 g
Hantag med slitage och lagning
524377
2018-03-03