Vera Nilsson oljemålning
Klubbat för:
160 000 SEK
Utropspris
60 000 SEK
VERA NILSSON (1888-1979): Träd på Alvaret, signerad Vera N-n, olja på duk, 59 x 66 cm
UTSTÄLLD: Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm 1927
Vera Nilsson och Albin Amelin - Måleri som passion, Länsmuseet Gävleborg, Gävle 2010-2011, avbildad i katalogen
Liljevalchs Konsthall, 4 okt 2014 - 6 jan 2015, Norrköpings Konstmuseum, 6 juni - 6 sept 2015, "Vera Nilsson", avbildad helsida i färg, sidan 68
524466
2018-03-12