Tessin En gammal mans bref, 2 vol.

Klubbat för:

4 800 SEK

Utropspris

1 500 SEK

TESSIN EN GAMMAL MANS BREF (2). TESSIN, CARL GUSTAF. En gammal mans bref, til en ung prints. I-II. Stockholm, hos Lars Salvius, 1756.

8:o. 190 x 120 mm. (16), 344, (2), 382 s. 5 inklistrade graverade vignetter, varav 2 signerade J. Rehn. 1 i texten tryckt graverad illustration.
Senare halvfranska band med rikt guldornerade ryggar med röda ryggetiketter, marmorerade pärmpapper med dubbla gulddekorlinjer och marmorerade snitt (G. Hedberg). Fuktrand i marginalen s. 301-26 i första delen, i övrigt ren inlaga. 2 volymer.

Första samlade och för allmänheten avsedda upplagan.

Proveniens: Sten Ringselle (1949-2017), svensk antikvariatsbokhandlare som 1992 startade Antiquaria i Göteborg.

Se text!

524476

2018-03-10