Kommod rokoko sannolikt stockholmsarbete

Klubbat för:

33 000 SEK

Utropspris

40 000 SEK

KOMMOD, rokoko, sannolikt stockholmsarbete, fristående, stomme i tätvuxet lövträ möjligen björk, lackerad kinesiserande dekor i guld och blått mot ockragul fond med motiv av rocailler, växtormanentik och fåglar, möjligen utförd av Anders Lindstens lackerfabrik (lackerare i Stockholm 1756-1770/71), svartlackerat skiva med sarg, utdragbar skrivskiva med mässingknoppar, dörrpar, nedre delen med låda, droppformat draghandtag, höjd 80,5, 55 x 40 cm

LITTERATUR: Sigurd Wallin: Möbler från svenska herremanshem, del II, Stockholm 1933, sidan 217, jämför lackerat konsolur i Nordiska Museets samlingar, inventarienr 46.592
Per Falck, Kersti Holmquist & Maj Nodermann: Tidsfodral, Stockholm 1996, sidan 19 & 36, jämför urfodral med lackerad dekor sannolikt tillverkad vid Anders Lindstens lackerfabrik

Slitage, smärre lagningar och retuscher, något maskstugnet, lås och nyckelskyltar saknas

524513

2018-03-12